All-District Ensembles

All-District Ensembles

Print
Category: Results
Published Date Written by Administrator

Members of the Lincoln Prep High School Band, the Middle School Band, the Jazz Band, and the High School Orchestra competed Saturday, November 5, in the KC Metro District #3 All-District Auditions.  The state is divided into eleven districts.  In District #3, there were over eight hundred high school and seven hundred middle school students from as far north as Park Hill, as far south as Belton, and as far east as Blue Springs competing for All-District honors.  Some of the instrument categories have less than two spots available to win.

Below, you will find the results for this year. Those making the high school All-District Band, Jazz Band, and Orchestra will go to Columbia, MO on December 3rd to audition for the All-State Ensembles.

 

2016

All-District Band

Enrico Mejia, Flute
Xochitl Tapia, Bass Clarinet
Parker Bata
, Trumpet
Matthew Gear, Tenor Sax, Alt.


All-District Honorable Mention Band

O'Neil Henry, Bass Clarinet
Atzin Garcia, Alto Sax

All-District Band (MS)

Fabian Reyes, Tuba
Rogelio Rodriguez, Baritone, 1st Alternate
Deverneton St. Paul, Trumpet, Honorable Mention
Ty McComb, Baritone, Honorable Mention

All-District Jazz Band

Morgan Faw, Alto Sax, 1st Chair
Matthew Gear, Tenor Sax, 1st Chair
Parker Bata, Trumpet, 1st Alt
Danielle Foster, Drums, 1st Alt

All-District Full Orchestra

Grace Davis, Violin
Elana Sanders-Braxton, Violin

All-District String Orchestra

Imeri Suriano, Violin
Xavier Kriege, Cello, 1st Alt

 

2016

All-District Band

Enrico Mejia, Flute
Victor Medina, Bassoon
Brandon Sconce, Trumpet
David Ramos, Euphonium, 1st Chair
Xochitl Tapia, Bass Clarinet, 1st Alt
Mack Clay, Alto Sax, 2nd Alt
Jimmy Nguyen, Baritone Sax, 1st Alt

All-District Honorable Mention Band

Phillip Nguyen, Clarinet
Robert Mansur, Horn
Elijah Suos, Trombone

All-District Band (MS)

Greta Jackson, Oboe
Amina Byers, Clarinet
DeShon Collins, Tuba
Grace Knight, Horn, 1st Alt
Adrianna Pratt, Baritone, 1st Alt
Rogelio Rodriguez, Baritone, Honorable Mention
Osiel Cobos Sosa, Tuba, Honorable Mention
Christepher Sok, Percussion, Honorable Mention


All-District Jazz Band

Mack Clay, Tenor Sax, 1st Chair
Parker Bata, Trumpet
Matthew Gear, Tenor Sax, 1st Alt
Mack Clay, Piano, 1st Alt

All-District Full Orchestra

Grace Davis, Violin
Elana Sanders-Braxton, Violin
Victor Medina, Bassoon
Arianna Samuels, Bass, 3rd Alt

 

2015

All-District Band

JaRon Shelton, Oboe, 1st Chair
JaRon Shelton, English Horn
Victor Medina, Bassoon
Phillip Nguyen, Clarinet
Xochitl Tapia, Bass Clarinet, 2nd Alt
Mack Clay, Tenor Sax, 1st Alt
Brandon Sconce, Trumpet, 1st Chair
Parker Bata, Trumpet, 2nd Alt
David Ramos, Euphonium

All-District Honorable Mention Band

Ethan Sinclair, Bassoon
Viviana Lewis, Clarinet
O'Neil Henry, Bass Clarinet
Steve Thatsanithone, Trumpet
Carson Mueller, Horn
Elijah Suos, Trombone
Courtney Hayes, Tuba

All-District Honorable Mention Band (MS)

Amina Byers, Clarinet
Lauren Taylor, Alto Sax
Anthony Gant, Trumpet
James Orozco, Tuba

All-District Jazz Band

Parker Bata, Trumpet

All-District String Orchestra

Elizabeth Becker, Cello

All-District Full Orchestra

JaRon Shelton, Oboe, 1st Chair
Brandon Sconce, Trumpet, 1st Chair 

2014

All-District Band

Phillip Nguyen, Clarinet
Brandon Sconce, Trumpet
David Ramos, Euphonium, 1st Chair Honors
Edgar Favela, Tuba
Ethan Sinclair, Bassoon, 2nd Alt.
Courtney Hayes, Tuba, 2nd Alt.

All-District Band (MS)

Darica Brazier, Clarinet
Parker Bata, Trumpet
Steve Thatsanithone, Trumpet
Carson Mueller, Horn

All-District Honorable Mention Band

Rose Kenneally, Flute
Andrew Liera, Clarinet
Viviana Lewis, Clarinet
Xochitl Tapia, Bass Clarinet
Robbie Mansur, Horn
Quinn Regan, Trombone
Derrick Parker, Trombone

All-District Honorable Mention Band (MS)

Trinity Sconce, Oboe
Daniel Marin, Trumpet

All-District Jazz Band

Quinn Cochran, Guitar

All-District String Orchestra

Melina Richardson, Violin
Logan Powell, Violin

 

2013

All-District Band

Silas Wood, Clarinet
Anna Hirsekorn, Bass Clarinet - 1st Chair
Lindell Sconce, Tenor Sax - 1st Chair
Ernest Melton, Bari-Sax - 1st Chair 
Hunter Mueller, Trumpet
Derrick Parker, Trombone - 1st Chair
Aaron Hudgins, Euphonium
Edgar Favela, Tuba
Brandon Sconce, Trumpet, 1st Alt.
Courtney Hayes, Tuba, 1st Alt.
Sariena Ellis, Flute, 2nd Alt.

All-District Band (MS)

Ethan Sinclair, Bassoon
Viviana Lewis, Clarinet
Xochitl Tapia-Montano, Bass Clarinet
Parker Bata, Trumpet

All-District Honorable Mention Band

Andrew Liera, Clarinet
Phillip Nguyen, Clarinet
Robbie Mansur, Horn
David Ramos, Euphonium

All-District Honorable Mention Band (MS)

Trinity Sconce, Oboe
Gabriel Calderon, Trombone

All-District Jazz Band

Lindell Sconce, Tenor Sax
Hunter Mueller, Trumpet
Aaron Hudgins, Bass Trombone
Quinn Cochran, Guitar - 1st Chair
Ernest Melton, Tenor Sax, 2nd Alt.

All-District Orchestra

Derrick Parker, Trombone - 1st Chair

All-District String Orchestra

Addison May, Bass

 

2012

All-District Band

Chris Kidwell, Piccolo - 1st Chair
Chris Kidwell, Flute - 1st Chair
Scott Jones, Clarinet
Silas Wood, Clarinet
Ernest Melton, Bari-Sax - 1st Chair
Andy Raddant, Trumpet
Lindell Sconce, Tenor Sax, 1st Alt.
Dylan Cramm Horn, Horn, 1st Alt.
Aaron Hudgins, Euphonium, 1st Alt.
Anna Hirsekorn, Bass Clarinet, 2nd Alt.

All-District Band (MS)

Phillip Nguyen, Clarinet
Brandon Sconce, Trumpet
Robbie Mansur, Horn - 1st Chair
David Ramos, Euphonium
Mack Clay, Alto Sax, 2nd Alt.
Elijah Suos, Trombone, 2nd Alt.

All-District Honorable Mention Band

Claire Mansur, Clarinet
Andre Pettman, Clarinet
Hunter Mueller, Trumpet
Derrick Parker, Trombone
Courtney Hayes, Tuba

All-District Honorable Mention Band (MS)

Jesse Ly, Clarinet
Chebet Buckner, Clarinet

All-District Jazz Band

Quinn Cochran, Guitar
Lindell Sconce, Tenor Sax
Ernest Melton, Tenor Sax
Hunter Mueller, Trumpet, 1st Alt.

All-District Orchestra

Chris Kidwell, Flute

 

2011

All-District Band

Chris Kidwell, Piccolo
Chris Kidwell, Flute
Scott Jones, Clarinet
Silas Wood, Clarinet
Andre Pettman, Clarinet, 1st Alt.
Micah Robinson, Trombone
Aaron Hudgins, Euphonium
Natalia Albanese, Percussion Opt. 3, 1st Alt.

All-District Band (MS)

Andrew Raddant, Trumpet
Phong Nguyen, Euphonium - 1st Chair

All-District Honorable Mention Band

Claire Mansur, Clarinet
Andrew Liera, Clarinet
Hunter Mueller, Trumpet
Conrad Neiderhauser, Horn

All-District Honorable Mention Band (MS)

Phillip Nguyen, Clarinet
Asim Brown, Trumpet
Brandon Sconce, Trumpet
Elijah Suos, Trombone
Joshua VanDunk, Trombone
Courtney Hayes, Tuba
Alexis Medina, Tuba

All-District Jazz Band

Hunter Mueller, Trumpet - Blue Band

All-District Orchestra

Chris Kidwell, Flute

2010

All-District Band

Dylan Cramm Horn, Horn
Felice Doynov, Flute - 1st Chair
Peter Eddins, Tenor Sax - Alternate
Scott Jones, Clarinet
Chris Kidwell, Flute
Chris Kidwell, Piccolo - 1st Chair
Jazzmon Lane, Clarinet

All-District Band (MS)

Austin Bush, Trombone - 1st Chair
Essence Carrington, Clarinet
Brionna Garlington, Clarinet
Courtney Hayes, Tuba
Andrew Liera, Clarinet
Derrick Parker, Trombone
Nataly Ulloa, Clarinet
Dayanira Velasco, Clarinet
Lateka Allen, Clarinet - Alternate
Georgina Herrera, Flute - Alternate
Rose Kenneally, Flute - Alternate
Ernest Melton, Tenor Sax

All-District Honorable Mention Band

Seth Galusha, Alto Saxophone
Zoe Heligman, Clarinet
Andre Pettman, Clarinet
Silas Wood, Clarinet

All-District Honorable Mention Band (MS)

Ashleigh Carr, Horn
Quinn Regan, Trombone

All-District Jazz Band

Peter Eddins, Piano - Gold Band
Peter Eddins, Alto Sax - Alternate

All-District Orchestra

Felice Doynov, Flute - 1st Chair

2009

All-District Band

Milton Achelpohl - Alto Saxophone, 1st Chair
Felice Doynov - Flute, 1st Chair
Jazzmon Lane - Clarinet
Jeff Shipman - Tuba
Anne Swanson - Clarinet
Dorian Clause - Percussion, 2nd Alt.

All-District Band (MS)

Dylan Cramm Horn - Horn, 1st Chair
Dalton Wood - Clarinet
Elena Worley - Flute

All-District Honorable Mention Band

Zoe Heligman - Clarinet
Steven Johnson - Bassoon
Scott Jones - Clarinet
Micah Robinson - Trombone
Marshonda Willingham - Clarinet

All-District Honorable Mention Band (MS)

Robbie Adelman - Horn
Tyler Bluett - Euphonium
Alissa Gratts - Clarinet
Sam Eller - Bassoon
Michael Goring - Euphonium
Rose Kennealy- Flute
Andrew Liera - Clarinet
Hunter Mueller - Trumpet
Lindell Sconce - Tenor Saxophone
Olivia Taylor-Butler - Flute

All-District Jazz Band

Micah Robinson - Trombone
Jeff Shipman - Bass
Peter Eddins- Tenor Saxophone, Alt.
Peter Eddins- Piano, Alt.

All-District Orchestra

Felice Doynov - Flute
Jeff Shipman - Bass

 

2008

All-District Band

 

All-District Honorable Mention Band

 

All-District Jazz Band

 

 

2007

All-District Band

Amber Carr - Clarinet
Jazzmon Lane - Clarinet
Milton Achelpohl - Alto Saxophone
Michael Rizzo - Horn
Darrell Hyche - Euphonium, Alt.
Jeff Shipman - Tuba, Alt.
Dorian Clause, Percussion

All-District Honorable Mention Band

Anne Swanson, Clarinet
Marshonda Willingham, Clarinet
Tyra Smith, Tuba

All-District Jazz Band

Nathan Roberts, Bari Sax, Alt.
Peter Eddins - Piano, Alt.

 

2006

All-District Band

Milton Achelpohl - Alto Saxophone
Amber Carr - Clarinet
Jazzmon Lane, Clarinet
Michael Rizzo - Horn
Darrell Hyche - Euphonium, Alt.
Jeff Shipman - Tuba, Alt.

All-District Honorable Mention Band

Dorian Clause - Percussion
Tyra Smith, Tuba
Anne Swanson - Clarinet
Marshonda Willingham - Clarinet

All-District Jazz Band

Nathan Roberts - Baritone Saxophone, Alt.
Peter Eddins- Piano, Alt.

All-District Orchestra

Michael Rizzo - Horn

 

2005

All-District Band

Emily Davis - Flute
Rebecca Gnefkow - Bass Clarinet
Stuart Becker - Trombone
Jacob Stanley - Trombone
David Ashcraft - Euphonium
Jeff Shipman - Tuba
Matt Williams - Percussion Option 2, Alt.
Joshua Nickens - Percussion Option 3, Alt.

All-District Honorable Mention Band

Talia Brady - Clarinet
Amber Carr - Clarinet
Giovanni Brown - Baritone Saxophone
Michael Rizzo - Horn

All-District Jazz Band

Jacob Stanley - Trombone

Elliot Williams - Tenor Saxophone
Stuart Becker - Trombone
Matt Williams - Piano
Ryan Jones - Bass

Andy Hazelrigg, Tumpet Alt.
Matt Williams, Vibes Alt.
Giovanni Brown, Bari Sax Alt.

 

Posted from my iPhone using J Admin Mobile!

Posted from my iPhone using Joomla Admin Mobile!

Copyright 2011 All-District Ensembles. All Rights Reserved.
Joomla 1.7 templates by hostgator coupon